Türksat A.Ş. beslemesi beslemesine abone olun.
Güncellendi: 45 dak 30 sn önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Türksat 5B uydusunu bu yılın ortalarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz."

Pt, 01/25/2021 - 11:52
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Türksat 5B uydusunu bu yılın ortalarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz." Türksat Basın Pt, 01/25/2021 - 11:52

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin Türksat 5A haberleşme uydusuyla uzaydaki varlığını ve gücünü tüm dünyaya hissettirdiğini belirterek, Türksat 5B uydusunu da bu yılın ortalarında uzaya fırlatmayı planladıklarını söyledi.

AK Parti Sinop İl Başkanlığını ziyaret eden ve partililerle bir araya gelen Karaismailoğlu, havada, karada, denizde ve uzayda yerli projelerin tek tek hayata geçirildiğine dikkati çekti. 2020 yılında büyük projelere imza attıklarını kaydeden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

2021 yılına da hızlı girdik. Kömürhan Köprüsü ile başladık. Ardından Türksat 5A uydumuzu uzaya fırlattık. Haziran gibi yörüngesine yerleşip dünyaya hizmet edecek. Uzaydaki varlığımızı ve gücümüzü tüm dünyaya hissettirdik. Türksat 5B uydusunun planlamalarını yapıyoruz. Onun da imalatları bitti. Şu an testlerini yapıyoruz. İnşallah onu da bu yılın ortalarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Yerli ve milli uydumuz için çalışmalar sürüyor. 2022 yılında yerli ve milli Türksat 6A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Her sektörde 18 yılda 100 yıla sığmayacak projeler yapıldı.

Uydu

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ BİRİMLERİ İLE GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2021 YILI PARÇALI BAKIM, ONARIM, GÜNCELLEME VE İŞLETİM DESTEK HİZMET TEMİNİ 22/01/2021 TARİHLİ ZEYİLNAME

Cu, 01/22/2021 - 11:11
Onay Tarihi:  Cuma, Ocak 22, 2021

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ BİRİMLERİ İLE GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2021 YILI PARÇALI BAKIM, ONARIM, GÜNCELLEME VE İŞLETİM DESTEK HİZMET TEMİNİ

 

22/01/2021 TARİHLİ ZEYİLNAME

Teknik Şartnamenin;

3.1.11 Maddesi revize edilmiştir.

3.1.12 Maddesi revize edilmiştir.

3.2.2 Maddesi revize edilmiş ve cevap verilmiştir.

3.3.17 Maddesi revize edilmiştir.

3.3.19 Maddesi revize edilmiştir.

3.3.25 Maddesi revize edilmiştir.

3.3.34 Maddesi revize edilmiştir.

3.3.37 Maddesi revize edilmiştir.

3.3.39 Maddesine cevap verilmiştir.

7.5 Maddesi revize edilmiştir.

8.2 Maddesi revize edilmiştir.

T.Ş.-EK-1 KURUM ENVANTERLERİ revize edilmiştir.

T.Ş-EK-2 CEZAİ HÜKÜMLER TABLOSU revize edilmiştir.

T.Ş-EK-3 BİRİM FİYAT TABLOSU revize edilmiştir.

 

Sözleşme Taslağının;

8.5 Maddesi çıkarılmıştır.

13.2 Maddesi çıkarılmıştır.

13.6 Maddesi düzeltilmiştir.

17.6 Maddesi çıkarılmıştır.

19.2 Maddesi çıkarılmıştır.

19.3 Maddesi çıkarılmıştır.

20.1.c Maddesi düzeltilmiştir.

20.1.g Maddesi düzeltilmiştir.

 

Dokümanlar katılım bedeli ödeyen isteklilere, e-posta ile gönderilecektir.

Türksat A.Ş.’de Yeni Genel Müdür Hasan Hüseyin Ertok Oldu

Per, 01/21/2021 - 17:25

Türksat A.Ş. Genel Müdürlüğüne Yönetim Kurulu kararıyla, uydu operasyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Hasan Hüseyin Ertok atandı.

Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde düzenlenen devir teslim törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan'ın yanı sıra, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Türksat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kolcu ile birlikte Türksat üst yönetimi ve direktörleri katıldı.

Görev teslimi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaklaşık 5 yıldır Genel Müdürlük görevini yürüten Cenk Şen’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ettikten sonra Genel Müdürlük görevine atanan Hasan Hüseyin Ertok’un Türksat’ın içinden çıkan ilk Genel Müdür olmasına vurgu yaparak, bu durumun Türksat çalışanları açısından da motivasyon kaynağı olacağını ifade etti.

Yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü Genel Müdürlük görevini devreden Cenk Şen, görev süresi boyunca ekip olarak çok güzel işlere imza attıklarını vurguladıktan sonra, böyle önemli görevlerde hizmetler yapmayı nasip ettiği için Allah’a şükrederek Türksat çalışanlarına yol arkadaşlıkları için teşekkür etti.

Genel Müdür olarak görevi devralan Hasan Hüseyin Ertok konuşmasında, Şen’e Türksat’a verdiği hizmetler dolayısıyla teşekkür ettikten sonra,  verilen görevin önemini vurgulayarak, bayrağı daha da ileriye taşımak için Türksat ailesi olarak gece gündüz demeden çalışacaklarını ifade etti.

Genel Müdür Şen: “Dünya’nın Uydu Üreticisi 10 Ülkesi Arasına Gireceğiz”

Sa, 01/12/2021 - 17:48

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, Ankara Bilim Üniversitesi Uzay ve Teknoloji Webinar’ına katılarak geçtiğimiz günlerde uzaya gönderilen, Türkiye’nin beşinci nesil uydusu Türksat 5A'ya dair bilgi verdi. Şen, Türksat 5A ile Türkiye'nin uydu operatörleri arasında önemli rekabet şansı elde ettiğini söyleyerek, “Kendi mühendislerimiz ile yapılan Türksat 6A’yı da yakın zamanda uzaya göndererek Dünya’nın uydu üreticisi 10 ülkesi arasına gireceğiz” dedi.

Genel Müdür Cenk Şen, Ankara Bilim Üniversitesi tarafından düzenlenen Uzay ve Teknoloji Webinar’ına katıldı. Türksat 5A haberleşme uydusunun uzaya gönderilmesiyle büyük gurur duyduklarını belirten Şen, Türkiye'nin uzaydaki yarışta önemli bir adım attığını kaydetti. Şen, Türkiye'nin hâlihazırda 42 ve 50 derecelerde uydularının bulunduğunu dile getirerek, Türksat 5A'nın ise 31 derecede hizmet vereceğini ve söz konusu yörüngedeki tüm yörünge haklarının korunmasını sağlayacağını söyledi. Uzaya fırlatma işlemi 33 dakikada gerçekleşse de Türksat 5A’nın uzaya gönderilme sürecinin Kasım 2017’de imzalanan bir sözleşme ile başladığını vurgulayan Şen, uydu metodolojisinin çok farklı olduğunu ve bu nedenle üretim aşamalarının çok önemli olduğunu açıkladı. Türksat 5A uydusunun veri aktarım ve yayıncılık hizmeti sunacağını anlatan Şen, şöyle konuştu:

Kapasite olarak tabi önceki uydulardan bir hayli üstün. Bunun nedeni şu: Uydunun üst sınır ağırlığı var. O ağırlığını nasıl kullanacağınız sizin elinizde. Eğer uydunun ömrünü uzatmak istiyorsanız yeni teknolojiler buluyorsunuz ki Türksat 5A’da kullanılan sistem elektrik itki sistemi. Bu sistemin bize getirdiği teknoloji, uydunun yükünü hafifletiyor. Uydunun bu hafifliğinden ortaya çıkan fırsatı da siz daha fazla frekans bandı ve daha fazla uydu kapasitesi ortaya koyarak değerlendiriyorsunuz.

Yeni Ku-Bant

Uzayda yörünge ve frekans bantları olmak üzere iki önemli faktörün olduğunu anlatan Şen, Türksat 5A ile Türkiye’ye yeni yörüngelerde farklı frekans bantlarında önemli kabiliyet kazandırıldığını vurguladı. Şen, mevcut frekans bantlarının ihtiyacı karşılamadığı durumlarda yeni frekans bantlarının kullanıma açıldığını ve Türksat 5A ve Türksat 5B uydularının bu kapsamda açılan “Yeni Ku-Bant” frekans bandına sahip uydular olduğunu ve kapsama alanına Güney ve Orta Batı Afrika’yı dâhil ettiğini ifade etti.

-Türkiye uydu teknolojilerinde yerli üretime önem veriyor

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak her şeyin değiştiğini belirten Şen, teknoloji yarışında yer alması gereken Türkiye'nin, özellikle uydu teknolojileri alanında ciddi gayret gösterdiğini vurguladı. Söz konusu çabalar doğrultusunda Türksat 6A ile ilgili çalışmaların başlatıldığını anımsatan Şen, uydunun Türksat 3B, Türksat 4A ve Türksat 4B’nin yanı sıra Türksat 5A ve Türksat 5B’de yetiştirilen Türk mühendisler tarafından yapıldığını söyledi. Şen, özellikle Türksat 5A ve Türksat 5B üretim sürecinde 12 Türk mühendisin yetiştirildiğine de işaret ederek şunları söyledi:

Uzay multidisipliner bir ortam ve bu nedenle uzayla sadece uzay mühendisi uğraşacak diye bir şey yok. Makine mühendisinin de, bilgisayar mühendisinin de, endüstri mühendisinin de görevi var. Hatta fizik ve mühendisleri ve temel bilimler de var. Gençlerimiz bunu dikkate alsınlar. Çünkü uydular çok ciddi teknolojik geliştirmeler yaşamak zorunda ve yeryüzü kaynakları tükenmek üzere. Artık, uzaya erişim daha önemli. Bu nedenle bunun milli ve yerli sistemlerle yapılması da ayrıca önemli hâle geliyor.

-Türksat 6A yakında uzayda olacak

Şen, yakın zamanda uzaya gönderilecek Türksat 5B haberleşme uydusuyla 54 Gbs’ye kadar veri kabiliyetine kavuşulacağını anlatan Şen, Türksat 5B'nin yayıncılığın yükünü taşıyan mevcut uyduların da hem yedekliğini sağlayacağını, hem de özellikle büyük bir internet kapasitesiyle karasal altyapıyla erişilemeyen yerlere erişim sağlayacağını anlattı. Türksat 5B’den sonra Türksat 6A’ya sıra geleceğini söyleyen Şen, “Daha önceki uydularımızın yapımında kendi mühendislerimizin yer almasını sağladık ve bunun meyvelerini de Türksat 6A’da alıyoruz. Kendi mühendislerimiz ile yapılan Türksat 6A’yı da yakın zamanda uzaya göndererek Dünya’nın uydu üreticisi 10 ülkesi arasına gireceğiz ” dedi.

Türksat 5A

Prof. Dr. Yüksek: “Türksat 5A uydusuyla ilgili en önemli kazanımımız 31 derecedeki yörünge haklarımızın garanti altına alınmasıdır”

Cu, 01/08/2021 - 21:15

Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat 5A haberleşme uydusunun fırlatılması ile ilgili en önemli kazanımın 31 derecedeki yörünge haklarımızın garanti altına alınması olduğu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen “Uydu Teknolojileri Haftası” etkinlikleri kapsamında “Türkiye’nin Uzaydaki Evi: Uydularımız” adlı oturumda konuşan Yüksek, Türksat 5A haberleşme uydusunun yeni nesil bir uydu olduğunu belirterek,  “Türksat 5A elektrikli itki sistemi bazlı bir uydu. Daha önceki uydularımızda kullanılan kimyasal itki gücü ile yörüngeye ulaşma sisteminden böyle bir itki sistemine geçmenin getirileri var. Elektrikli itki sistemi uydulara, kimyasal itki sistemi kullanılan uydulara göre önemli ölçüde kütle avantajı getiriyor. Elektrikli itki sistemine sahip uydularda kimyasal yakıt yerine daha fazla haberleşme sistemi uyduya yerleştirilerek daha yüksek kapasiteli uydu haberleşmesi elde edebiliyoruz.” dedi.  

Türksat’ın dünyada önemli bir yere sahip, bilinirliği ve marka değeri çok yüksek bir kurum olduğunun altını çizen Yüksek, Türksat 5A uydusunun fırlatmadan sonra yaklaşık 140-145 gün sonra yörüngesindeki yerini alacağını belirtti.

Türksat 5A haberleşme uydusu ile etki alanımızın artığını belirten Yüksek, “10 kW gücüne sahip olan Türksat 5A Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.” dedi.

İnternetin ulaşamadığı noktalarda tek alternatifin uydular olduğunu belirten Yüksek, “Daha önce yapılan uydularımızda kanallara yer bulamazken şimdi hem kapasite artışımız hem de internet anlamında stratejik yenilenmeler gerçekleştiriyoruz. Uydu teknolojileri esas itici gücü alternatifsiz olunduğu noktalarda ortaya çıkıyor.” dedi.

Uydu ve uzay alanındaki insan kaynağını eksikliğine dikkat çeken Yüksek, “Teknofest kapsamında gerçekleştirilen son Türksat Model Uydu Yarışması’na katılım sağlayan öğrenci sayımız 900 idi. Bu sayı çok önemli. Burada 900 öğrenci model uydu yapmak üzere girişimde bulunmuş. Bu istek arzu önemli.” dedi.  

Uydu iletişimi gibi belli alanlarda ana derslere dair dijital içerikleri üretme noktasında bir çalışma başlatmayı hedeflediklerini belirten Yüksek sözlerine şöyle konuştu:

Türksat çalışanlarımız çok büyük bir tecrübeye sahip. Bir kısmı Fransa’da bir kısmı Japonya’da çalıştı. Bu kazanımları biz kalıcı hale getirmek konusunda dijital ürünler, dijital kurslar yapma noktasında 7 adet kurs hayata geçiriyoruz. Bu ekosistemi inşa etmek için geliştirdiğimiz kursları İngilizce ve Arapça başta olmak üzere farklı dillerde üreteceğiz. Amacımız önce kendi ekosistemimize inşa etmek.

Şen: “Türksat 5A, 3 seneyi aşkın bir süredir her basamağını takip ettiğimiz ve başarıya ulaşmış bir projedir”

Cu, 01/08/2021 - 21:04

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A haberleşme uydusunun 3 seneyi aşkın bir sürede tamamlandıktan sonra uzaya gönderildiğini belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen “Uydu Teknolojileri Haftası” etkinlikleri kapsamında “Gökyüzünde Gelecek Görevlerimiz” oturumunda konuşan Şen, “Türksat 5A, 2017 yılının Aralık ayında başlayan ve 3 seneyi aşkın bir süredir her basamağı bizler tarafından takip edilen, Türksat ailesi olarak gecemizi gündüzümüzü katarak ortaya koyduğumuz başarılı bir projedir. Bu gururunu milletimizle beraber yaşıyoruz.” dedi.

Şen, Türksat 5A haberleşme uydu projesinin 31 derecedeki yörünge haklarımızın korunması ve uydu pazarındaki payımızın artırılması hedefiyle başladığını söyledi.  

Ülkemizin uydu macerasının 1994 yılında Türksat ile başladığını belirten Şen, “Türksat 1A uydusunun başarısız fırlatmasının ötesinde Türksat 1B ve Türksat 1C uydularıyla uydu dünyasına giriyoruz. Daha sonra Türksat 2A uydusu ile durumumuzu daha da kuvvetlendiriyoruz. Arkasında Türksat 3A Türksat 4 A ve 4B uydularını sırasıyla uzaya gönderiyoruz.” dedi.

Türksat 4B uydusunun öncellerinden farklı bir teknolojiye sahip olduğunu belirten Şen, şunları kaydetti:

Türksat 4B teknolojisi itibariyle kırılma yaşanan bir uydu. Uydu teknolojileri de dünyadaki teknolojilere paralel değişim gösteriyor. Yüksek performanslı uydu kavramı hayatımıza giriyor. Değişen uydu teknolojileriyle beraber elimizde bulunan uyduların özelliklerine baktığımızda ilk yüksek performanslı uydumuz Türksat 4B oluyor.

Şen, uydu filosunu büyütmeye yönelik adımlarına devam ettiklerini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

Ulusal egemenlik haklarının korunması noktasında görevlerimizden kaynaklı uydu filomuzu büyütmeye yönelik adım attık. Biz bu kapsamda Türksat 5A projesine başladık. Türksat 5A, 31 derecedeki yörünge haklarımızın korunmasıyla beraber uydu pazarındaki payımızın artırılmasına yönelik başlanan bir projedir.

Türksat 5A’nın ardından Türksat 5B’ninde uzaya fırlatılacağını belirten Şen, “Uzaydaki geleceğimizi olarak baktığımız Türksat 5B uydumuz da dünyadaki yükselen trend olan yüksek performanslı uydular sınıfında bir uydu. Türksat 4B uydumuzdan yaklaşık 17 kat daha fazla kabiliyete sahip.” dedi.  

"Türksat 5A'nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi" ziyarete açıldı

Cu, 01/08/2021 - 20:01

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin çocukların uzaya ilgisini artırmak amacıyla düzenlediği "Türksat 5A'nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi" ziyarete açıldı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle vakitlerini evlerinde geçiren çocukların uzaya ilgisini artırmak ve bu konuda sürekliliği sağlamak amacıyla Türksat 5A'nın yolculuğu, dijital resim sergisine dönüştürüldü.

4-12 yaş arası çocukların katılımına açık olan dijital sergi için 27 Aralık'a kadar başvuru alındı.

Türksat  5A'nın fırlatılmasıyla "turksat5aninyolculugu.cbddo.gov.tr" adresi üzerinden erişime açılan sergide, çocukların çizdiği 5 binin üzerinde resim yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türksat 5A'nın fırlatılmasıyla duydukları heyecanı çocuklarla da paylaşmak istediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız bu kez sınır tanımayan özgür hayal güçleriyle Türksat 5A'nın serüvenini resmetmek için boya kalemlerini ellerine aldılar. Sergi bugün uydumuzun uzaya çıkışıyla beraber açıldı. Türkiye'nin dört bir köşesinden ve yurt dışından binlerce çocuğumuz Türksat 5A'nın uzaydaki yolculuğuna dair hayallerini yansıttıkları resimleri sergimizde görebilirsiniz."

Koç, çocukların uzaya olan ilgisini canlı tutmak ve artırmak için farkındalık sağlayacak çalışmaların devam edeceğini belirterek, sergiye katılan tüm çocuklara teşekkürlerini iletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Türksat 5A ile uzay haklarımızı 30 yıl boyunca garanti altına alıyoruz”

Cu, 01/08/2021 - 19:44

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "8 Ocak 2021’de uzaya fırlatılan Türksat 5A uydumuzla doğu yörüngesindeki uzay haklarımızı 30 yıl boyunca garanti altına alıyoruz. Yaklaşık 4 ay sonra yörüngesine yerleşecek olan uydumuzun ülkemize ve tüm dostlarımıza hayırlı hizmetlere vesile olacağına inanıyorum." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uydu Teknolojileri Haftası özel oturumuna canlı bağlantıyla katıldı. 

Sözlerine Amerika'dan uzaya gönderilen 5A uydusunun yolculuğunun başarılı geçmesini ve belirlenen tarihte görevine başlamasını temenni ederek başlayan Erdoğan, böylece Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısını 7'e çıkartmış olacağını söyledi. 

Erdoğan, bir yandan da ekranlarda uydunun fırlatılış görüntülerinin izlendiğini ifade ederek, hala uzayda bulunan uydulardan üçünün haberleşme, üçünün de gözlem amaçlı olarak faaliyet gösterdiğini kaydetti. 

Bunların dışında bilimsel amaçlı çalışmalar için fırlatılan uyduların bir kısmının yakıt ömürleri tükendiği için devre dışı kaldığını belirten Erdoğan, istihbarat ve haberleşme amaçlı olarak tasarlanan Türksat 5A'nın da aktif olmasıyla birlikte faal haberleşme uydularının sayını 4'e yükselttiklerini vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uydunun kapsama alanında Avrupa, Orta Doğu, Kuzey ve Güney Afrika, Orta Afrika, Akdeniz, Ege ve Karadeniz'in bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Geniş bir hizmet alanına sahip bu uydumuzla aynı zamanda mevcut haberleşme uydularımızı da yedeklemiş oluyoruz. Türkiye uzayda yörünge hakkı bulunan 30 ülkeden biridir. Bu sabah uzaya fırlatılan Türksat 5A uydumuzla doğu yörüngesindeki uzay haklarımızı 30 yıl boyunca garanti altına alıyoruz. Yaklaşık 4 ay sonra yörüngesine yerleşecek olan uydumuzun ülkemize ve tüm dostlarımıza hayırlı hizmetlere vesile olacağına inanıyorum." 

Erdoğan, ülke bakımından böylesine kritik öneme sahip Türksat 5A uydusunun tasarımında, üretiminde ve uzaya gönderilmesinde emeği geçen herkesi tebrik etti. 

Türkiye'nin 1994 yılında başlayan uzaya uydu gönderme sürecinde, bu yıl içinde fırlatılacak Türksat 5B'nin ardından yeni bir seviyeye geçmeyi planladıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Daha önce yer gözlem uydumuz RASAT'ı kendimiz tasarlayıp, üretmiş ve 2011 yılında Rusya'dan uzaya fırlatmıştık. Yine Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçları için kendi tasarımımız olarak geliştirdiğimiz Göktürk-2 uydusunu da 2012'de Çin'den uzaya göndermiştik. Hava kuvvetlerimiz yanında pek çok kurumumuz için önemli veriler sağlayan Göktürk-1 uydusunu ise 2016'da Fransız Guyanası'ndan fırlatarak uzaydaki yerini almasını sağlamıştık. Amacımız 2022 yılında ülkemiz tarafından üretilen ilk haberleşme uydusu olan Türksat 6A'yı uzaydaki yerine yerleştirmektir. Bu uydu çok gelişmiş teknolojik donanıma sahip, önemli bir projedir. Yine önümüzdeki yıl kendi tasarımımız ve üretimiz olan İmece isimli yüksek çözünürlüklü gözlem uydumuzu da inşallah uzaya yolcu edeceğiz. İnsanlığın geleceğinde uzay çalışmalarının sahip olacağı önemli yeri şimdiden görüyor ve buna göre stratejimizi belirliyoruz."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından kurdukları Türkiye Uzay Ajansı'nın ülkenin bu alandaki vizyonunu hayata geçirmede önemli görevler üstleneceğini ifade eden Erdoğan, bu ajans tarafından hazırlanan 2021, 2030 milli uzay programını da yakın bir tarihte açıklayacaklarını, bu alandaki hedefleri kamuoyu ve tüm dünya ile paylaşacaklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlerindeki 10 yıl içerisinde ülkeye kazandıracakları uyduları, insan kaynağına ve uzay sanayine yönelik projeleri bu programda ortaya koymuş olacaklarını belirterek, "Uydu alanında mikro uydular giderek öne çıkıyor. Biz de hem mikro uydu geliştirme hem de bu uyduları ülkemizden uzaya gönderme konusunda yoğun hazırlık içerisindeyiz. Bu amaçla ülkemizde bir mikro uydu fırlatma tesisi kuruyoruz. Kamu kurumlarımızın, üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün uydu geliştirme faaliyetlerini destekliyoruz. Özellikle gençlerimizin bu konudaki heyecanlarını ve gayretlerini memnuniyetle takip ediyoruz." diye konuştu.

 

 

Bakan Adil Karaismailoğlu: “2021'i ‘Ulaştırma ve Altyapıda Dijitalleşme Yılı’ ilan ettik”

Cu, 01/08/2021 - 19:16

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın uzaya gönderilmek üzere fırlatılmasına ilişkin, "Bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisidir. Bütün dünya bilsin ki Uzay Vatan'da ve Siber Vatan'da giderek artan bir iddia ile yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen Uydu Teknolojileri Haftası Etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katıldığı, "Türkiye'nin Uzay ve Uydu Vizyonu" başlıklı özel oturumda konuşan Karaismailoğlu, gözlem veya haberleşme uydularının ötesinde geleceğin uzayda olduğu gerçeğine odaklanarak uydu teknolojilerine yapılan yatırımları her geçen gün artırdıklarını söyledi. 

​​​​​​​Karaismailoğlu, "Ne mutlu ki bu medeniyeti, sarsılmaz bir ekonomik güç ve yerden göğe yükselen bir teknolojik hakimiyetle taçlandırıyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A'nın uzaya gönderilmek üzere fırlatıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Yaşadığımız heyecan ve coşku kelimelere sığmayacak kadar büyüktür. Ancak bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisidir. Bütün dünya bilsin ki Uzay Vatan'da ve Siber Vatan'da giderek artan bir iddia ile yolumuza devam edeceğiz. Yıllarca hayal dahi edilemeyen projeleri bir bir hayata geçirerek, bu ülkenin pırıl pırıl çocuklarına, hayallere sınır konulamayacağını gösteriyoruz."

Uydu Teknolojileri Haftası'nı, bu yıl Türksat 5A'nın uzay yolculuğuyla Türkiye'de ilk defa gerçekleştirdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, "Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi" kapsamında, dijitalleşme, mobilite ve lojistik kavramları çerçevesinde ülkeye katma değer sağlayacak yaklaşımları ortaya koyduklarını söyledi.

Karaismailoğlu, bu bağlamda yük, insan ve veri ulaştırma alanında mükemmel bir altyapı kurmak hedefiyle çalışan Bakanlığın 2021'i "Ulaştırma ve Altyapıda Dijitalleşme Yılı" ilan ettiğini ifade etti.

"Akıllı otoyollarımız, yerli ve milli olanaklarla ürettiğimiz otomasyon sistemlerimiz, yazılımlarımız, haberleşmede geldiğimiz çağdaş altyapımız ile ulaşımın tüm modlarında dijitalleşmeyi çalışmalarımızın, projelerimizin temeline entegre ediyoruz." diyen Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu-uzay ve haberleşme süreçlerine destek veren tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarını kutladı.

20.000 ADET KOŞULLU ERİŞİM MODÜLÜ (CAM) ALIMI İŞİ EK DÜZENLEME (1)

Cu, 01/08/2021 - 17:23
Onay Tarihi:  Cuma, Ocak 8, 2021

20.000 ADET KOŞULLU ERİŞİM MODÜLÜ (CAM) ALIMI İŞİ EK DÜZENLEME (1)

  1. Teknik şartname 8.1. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Eski Hali

Yeni Hali

8.1. Sözleşmenin taraflarca imzalanıp yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlamak üzere 3 ay içinde ürünlerin tamamı Türksat’a teslim edilecektir.

 

8.1. Sözleşmenin taraflarca imzalanıp yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlamak üzere 105 gün içinde ürünlerin tamamı Türksat’a teslim edilecektir.

 

  1. Teknik şartname Ek-1 1.7 maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Eski Hali

Yeni Hali

 1.7 Fast CI Plus 1.4 olacaktır. (Geriye dönük versiyonlar ile uyumlu olacak)

 

1.7  Fast CI Plus 1.3 veya 1.4 olacaktır. (Geriye dönük versiyonlar ile uyumlu olacak)

 

Türksat 5A'dan ilk sinyal alındı

Cu, 01/08/2021 - 09:57

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyal alındığını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın fırlatılması dolayısıyla Türksat AŞ'nin Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türksat 5A'nın Türkiye saatiyle 4.28 olarak açıklanan fırlatmasının hava koşulları nedeniyle 5.15'te yapıldığını belirtti.

Yıllar süren çalışmaların sonucunun bugün uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla alındığını dile getiren Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi.

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, "Türksat 5A uydumuzdan 35'inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak." diye konuştu.

Karaismailoğlu, 5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, "Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz." dedi.

Yerli ve milli Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A'nın da 2022'nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

Geleceğe yön veren böyle önemli projelerin, gençlerin önünü ve ufkunu açtığına dikkati çeken Karaismailoğlu, söz konusu çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin ulaşım ve altyapıdaki başarılı çalışmalarına uzayda da devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, "Dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettiriyoruz. Bundan sonra da uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek." ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, söz konusu gelişmelerin devamında uzaya insan gönderme çalışmalarının geleceğine işaret ederek, yeni neslin bu konulara çok meraklı olduğunu, önümüzdeki yıllarda da bunların görüleceğini sözlerine ekledi.

Bakan Karaismailoğlu: "Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız"

Per, 01/07/2021 - 00:00

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yarın sabah 04.28 itibarıyla Türksat 5A'nın hizmet vereceği yörüngesine fırlatacağını belirterek, "Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız." dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısında, bugünün herkes için son derece gurur verici ve mutlu bir gün olduğunu, Türkiye'nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A'nın uzaya gönderilmek üzere fırlatılacağını söyledi.

Fırlatmaya saatlerin kaldığını belirten Karaismailoğlu, fırlatmanın özel yayınla yarın sabaha karşı canlı olarak dünyayla bu heyecana ortak olunacağını ifade etti.

Türksat 5A'nın fırlatma hazırlıkları gibi önemli çalışmaların tamamladığını ve dev projelere imza atılan bir yılın geride kaldığını dile getiren Karaismailoğlu, geçen yılın Kovid-19 salgınına rağmen milletin geleceğine ışık tutacak, ülkeyi yarınlara taşıyacak çok büyük hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir yıl olduğunu kaydetti.

Yarın sabah Türksat 5A'nın ABD'nin Florida Eyaleti'ndeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatılacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan geniş coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunacak Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız. 12 kilovat güçle çok daha kaliteli TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti sağlayacağız. 30 yıl süreyle uzayda hizmet verecek Türksat 5A'nın manevra ve hizmet ömrü, diğer uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacak. Türksat filosunun en güçlü uydusu olacak 5A'daki diğer bir yenilik de 'elektrikli itki sistemi'dir. Kimyasal itki sistemine kıyasla daha az kütle oluşturan elektrikli itki sistemi sayesinde, uydumuza daha fazla haberleşme sistemi yükleme imkanı bulduk."

Karaismailoğlu, uydunun yörüngesine fırlatılacağı bu önemli anları canlı yayınlarla Türksat tesisine kurdukları uzay küresi vasıtasıyla paylaşacaklarını belirterek, "Fırlatmadan yarım saat sonra Türksat 5A, roketin ikinci katından ayrılacak. Ayrılmadan 35 dakika sonra da ilk sinyali almayı bekliyoruz. Fırlatmanın ardından yaklaşık 4 ay 20 gün sonra uydu, 31 derece doğu boylamındaki yörüngesine ulaşacak. 1 ay sürecek testlerin ardından da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Haberleşme alanında güce güç katacak uydu ve uzay teknolojisi çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Karaismailoğlu, yörüngesine fırlatacak Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle uzaydaki aktif haberleşme uydu sayının 4'e çıkacağını kaydetti

Türksat 5B'nin yapım çalışmaların da sona yaklaşıldığı müjdesini de veren Karaismailoğlu, 42 derece doğu yörüngesine gönderecek Türksat 5B ile de Türkiye'nin Ka-bant kapasitesini artıracaklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türksat 5A ve 5B'nin hizmete girmesiyle Türkiye'nin frekans hakları korunurken, gelecek yeni nesil haberleşme uyduları için yeni frekans hakları elde edileceğini bildirdi.

"Uydu Teknolojileri Haftası" yarın başlıyor

Çar, 01/06/2021 - 17:00

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının öncülüğünde Türkiye'de ilk kez düzenlenecek Uydu Teknolojileri Haftası, 7-9 Ocak'ta hibrit olarak gerçekleştirilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının vizyonu doğrultusunda sektör paydaşlarının karşılıklı bilgi alışverişinin ve ilişki ağlarının geliştirilmesine katkı sağlamak üzere düzenlenecek "Uydu Teknolojileri Haftası"nda yerli ve yabancı çok sayıda katılımcının tek bir çatı altında bir araya getirileceği ifade edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Türkiye'nin mevcut gücünü ve potansiyelini göz önüne alarak, hangi uzay alanlarının geleceğe dönük büyüme için en yüksek potansiyeli vadedebileceği ve Türk uzay sektörünün bu büyümeden elde edeceği avantajların neler olabileceği, haftanın ana temasını oluşturacak" dedi.            

Bakanlık öncülüğünde Türkiye'de ilk kez düzenlenecek haftanın 7-9 Ocak'ta hibrit olarak gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, bu sürecin bir diğer önemli olayının ise Türksat 5A uydusunun hizmet vereceği yörüngesine fırlatma faaliyetini de içinde barındırması olduğu vurgulandı.

Açıklamada, etkinliğin ikinci günü olan 8 Ocak Cuma sabahı saat 04.28'de fırlatma etkinliğinin canlı yayınlanacağı bilgisi verildi.

"Uzay teknolojisinin önemi artıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla sürdüğü 21'inci yüzyılda bilişim teknolojisi, biyoteknoloji ve alternatif enerji teknolojileri ile uzay teknolojisinin de öneminin arttığını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin mevcut gücünü ve potansiyelini göz önüne alarak, hangi uzay alanlarının geleceğe dönük büyüme için en yüksek potansiyeli vadedebileceği ve Türk uzay sektörünün bu büyümeden elde edeceği avantajların neler olabileceği, haftanın ana temasını oluşturacak."

Türksat 5A 8 Ocak'ta Fırlatılacak

Sa, 01/05/2021 - 13:34

Türkiye'nin beşinci nesil uydularının ilki olan Türksat 5A, ABD (Doğu) yerel saatine göre 7 Ocak Perşembe günü saat 20.26'da, Türkiye saatine göre ise 8 Ocak Cuma günü 04.26'da uzaya fırlatılacak.

Uydu, SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak. 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

12 kilowatt gücüne ve 3 bin 500 kilogram fırlatma kütlesine sahip olan uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A uydusunun, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

Ar-Ge Direktörü Dar, Genç Mühendislere Türksat’ı Anlattı

Pt, 01/04/2021 - 22:15
Etkinlik Yeri:  Ankara Etkinlik Tarihi:  Pazartesi, Ocak 4, 2021 to Cuma, Ocak 14, 2022

20.000 ADET KOŞULLU ERİŞİM MODÜLÜ ALIMI İŞİ İLANI

Per, 12/31/2020 - 15:56
Onay Tarihi:  Perşembe, Aralık 31, 2020

TÜRKSAT UYDU HABERLEŞME KABLO TV VE İŞLETME A.Ş.

20.000 ADET KOŞULLU ERİŞİM MODÜLÜ ALIMI İŞİ

İLAN METNİ
 

  1. Şirket Bilgileri:

a) Adres                                 : Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Çamlıca Mahallesi Anadolu Bulvarı 147. Sokak No: 21/E Yenimahalle/ ANKARA

b) Telefon Numarası           : 0 312 925 70 00

c)  Faks Numarası                : 0 312 925 70 01

d) Elektronik posta adresi  : oozcimen@turksat.com.tr, sakcay@turksat.com.tr

e) İlgili Kişi                          : Özgür ÖZÇİMEN, Suat AKÇAY (Kablo Sistemleri Altyapı ve  

                                                 İşletme Direktörlüğü)

  1. Satın Alma Konusu: Kablo TV şebekesinde kullanılacak 20.000 Adet Koşullu Erişim Modülü Alımı işidir.
  2. İstekliler, Satın alma dokümanlarını Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Çamlıca Mahallesi Anadolu Bulvarı 147. Sokak No: 21/E Yenimahalle/ ANKARA adresindeki, Kablo Sistemleri Altyapı ve İşletme Direktörlüğü'nden (KDV dâhil) 2.000,00 TL bedel karşılığı temin edebilirler. Bu bedel; TÜRKSAT A.Ş. Gölbaşı yerleşkesinde bulunan Muhasebe Direktörlüğü veznesine veya TÜRKSAT A.Ş.’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kurumsal Bankacılık Şubesi nezdinde bulunan 44733440–5162 (IBAN: TR040001001745447334405162) nolu hesap numarasına 20.000 Adet Koşullu Erişim Modülü Alımı İşi Satın Alma Doküman Bedeli” açıklamalı olarak yatırılacaktır. Doküman bedeli olarak tahsil edilen tutarlar satın almanın iptal edilmesi durumu dışında kesinlikle iade edilmeyecektir.
  3. Satın almaya teklif verecek olan istekli firmalar tekliflerini, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Kablo Sistemleri Altyapı ve İşletme Direktörlüğü’ne (Yukarıda belirtilen adrese), 14.01.2021 Perşembe günü saat 09:00 - 17:00 arasında vereceklerdir.  Belirtilen gün ve saat aralığından önce ve sonra verilen teklifler kabul edilmeyecek ve açılmaksızın istekliye iade edilecektir.

Teklif dosyasının kargoyla gönderilecek olması durumunda ise ilgili evrakların 14.01.2021 Perşembe günü saat 17.00 a kadar TürksatA.Ş. Macunköy yerleşkesine teslim edilmiş olması şarttır. Belirtilen gün ve saat aralığından sonra gelen teklifler kabul edilmeyecek ve açılmaksızın istekliye iade edilecektir.

  1. Satın almaya iştirak edecek firmaların, satın alma dokümanını Şirketimizden bedeli karşılığında almış olmaları gerekmektedir. 
  2. Şirketimiz, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi değildir. Şirketimiz, satın almayı yapıp yapmamakta, ertelemekte, satın alma konusu olan ürünleri alıp almamakta ve satın almalarda tekliflerin Şirketimiz için en uygun olanını tayin ve tespit ederek dilediğine vermekte serbesttir.
  3. Satın alma dokümanı bilgilendirme maksadıyla görüntülü iletişim araçları vasıtasıyla ücretsiz görülebilir.

Bakan Karaismailoğlu: "Pazartesiyi Salıya Bağlayan Gece 5A Uydumuzu Uzaya Fırlatacağız"

Çar, 12/30/2020 - 19:57

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık. Onun heyecanını taşıyoruz şu anda" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Karaismailoğlu, birbirinden önemli birçok yatırıma devam ettiklerini söyledi. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda çok güçlü adımlarla ilerlediğini ifade eden Karaismailoğlu, “Amacımız bölgesinde lider, dünyada söz sahibi bir ülke olarak dünyada varlığımızı sürdürmek” dedi. Pazartesiyi salıya bağlayan gecenin Türkiye için önemli bir gün olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık. Onun heyecanını taşıyoruz şu anda. İnşallah onu da uzaya fırlattıktan sonra Cumhurbaşkanımızla birlikte salı günü bunun programını yapacağız. Peşinden haziran ayı gibi planladık. 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız. Dünyada ilk yerli ve milli 6A uydumuzun da çalışmaları devam ediyor. Onu da 2022'nin ilk aylarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Onunla uzayda gücümüzü varlığımızı bütün dünyaya hissettirmiş olacağız."

Bakan Karaismailoğlu, pandemi sürecinde tedbirleri alarak her hafta önemli açılışlar yaptıklarını belirterek, yatırımlara devam edeceklerinin altını çizdi. Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde yapılan vizyon projeleri sonucunda vatandaşımızın konforunu, güvenliğini esas alan yatırımlar doğrultusunda oldu. Bu tür yatırımlar bitmeyecek. Vatandaşlarımızın hak ettiği yatırımlar devam edecek” diye konuştu.

 

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ BİRİMLERİ İLE BAĞLI KURUM, KURUL, KURULUŞ, BAŞKANLIK, KAMU SERMAYELİ BANKA VE KATILIMLARI 2021 YILI PARÇALI BAKIM, ONARIM, GÜNCELLEME VE İŞLETİM DESTEK HİZMET TEMİNİ 25/12/2020 TARİHLİ ZEYİLNAME

Cu, 12/25/2020 - 14:22
Onay Tarihi:  Cuma, Aralık 25, 2020

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ BİRİMLERİ İLE BAĞLI KURUM, KURUL, KURULUŞ, BAŞKANLIK, KAMU SERMAYELİ BANKA VE KATILIMLARI 2021 YILI PARÇALI BAKIM, ONARIM, GÜNCELLEME VE İŞLETİM DESTEK HİZMET TEMİNİ

 

25/12/2020 TARİHLİ ZEYİLNAME

İdari Şartname;

 

7.1.j maddesi değiştirilmiştir.

7.1.k maddesi değiştirilmiştir.

10.2 maddesi değiştirilmiştir.

10.2.a maddesi değiştirilmiştir.

10.2.c maddesi değiştirilmiştir.

10.3 maddesi değiştirilmiştir.

17.2 maddesi değiştirilmiştir.

37.1 maddesi değiştirilmiştir.

37.3 maddesi değiştirilmiştir.

Ek-5 değiştirilmiştir. (Teknik Şartname Ek-3 kullanılacaktır.)

 

Sözleşme Taslağı;

 

10.1 maddesi değiştirilmiştir.

11.1 maddesi değiştirilmiştir.

11.2 maddesi değiştirilmiştir.

12.2 maddesi değiştirilmiştir.

12.8 maddesi değiştirilmiştir.

12.9 maddesi eklenmiştir.

12.10 maddesi eklenmiştir.

16.9 maddesi değiştirilmiştir.

16.10 maddesi değiştirilmiştir.

17.1.a maddesi değiştirilmiştir.

17.1.f maddesi değiştirilmiştir.

19.2.a maddesi değiştirilmiştir.

19.2.b maddesi değiştirilmiştir.

19.2.d maddesi değiştirilmiştir.

19.2.e maddesi değiştirilmiştir.

24.1.c maddesi değiştirilmiştir.

25.2.a maddesi değiştirilmiştir.

29.1 maddesi değiştirilmiştir.

30.3.2 maddesi değiştirilmiştir.

30.10 maddesi değiştirilmiştir.

31.1 maddesi değiştirilmiştir.

32.1. maddesi eklenmiştir.

32.2. maddesi eklenmiştir.

32.3. maddesi eklenmiştir.

 

Gizlilik Sözleşme Taslağı;

 

1.1 maddesi değiştirilmiştir.

2.4 maddesi değiştirilmiştir.

2.5 maddesi değiştirilmiştir.

5.1.7 maddesi değiştirilmiştir.

5.1.16 maddesi değiştirilmiştir.

5.2.7 maddesi değiştirilmiştir.

6.1.5 maddesi değiştirilmiştir.

10.2 maddesi değiştirilmiştir.

10.3 maddesi değiştirilmiştir.

10.5 maddesi değiştirilmiştir.

10.6 maddesi değiştirilmiştir.

10.7 maddesi değiştirilmiştir.

10.9 maddesi değiştirilmiştir.

 

Teknik Şartname;

 

1.2 maddesi değiştirilmiştir.

1.3 maddesi değiştirilmiştir.

1.4 maddesi değiştirilmiştir.

2 maddesi değiştirilmiştir.

3.1.11 maddesi değiştirilmiştir.

3.1.12 maddesi değiştirilmiştir.

3.1.13 maddesi değiştirilmiştir.

3.1.15 maddesi değiştirilmiştir.

3.1.16 maddesi değiştirilmiştir.

3.2.1 maddesi değiştirilmiştir.

3.2.2 maddesi değiştirilmiştir.

3.2.3 maddesi değiştirilmiştir.

3.2.4 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.2 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.5 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.9 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.11 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.17 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.18 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.20 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.21 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.24 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.39 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.44 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.45 maddesi değiştirilmiştir.

3.3.52 maddesi değiştirilmiştir.

4.1.3 maddesi değiştirilmiştir.

4.2.7 maddesi değiştirilmiştir.

5.2 maddesi değiştirilmiştir.

6.2 maddesi değiştirilmiştir.

10.1 maddesi değiştirilmiştir.

10.2 maddesi değiştirilmiştir.

10.3 maddesi değiştirilmiştir.

10.4 maddesi değiştirilmiştir.

Ek-1 değiştirilmiştir.

Ek-3 değiştirilmiştir.

 

 

Not: Satın alma dokümanları katılım bedeli yatıran isteklilere e-posta ile gönderilecektir

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ BİRİMLERİ İLE BAĞLI KURUM, KURUL, KURULUŞ, BAŞKANLIK, KAMU SERMAYELİ BANKA VE KATILIMLARI 2021 YILI PARÇALI BAKIM, ONARIM, GÜNCELLEME VE İŞLETİM DESTEK HİZMET TEMİNİ 23/12/2020 TARİHLİ ZEYİLNAME

Çar, 12/23/2020 - 14:45
Onay Tarihi:  Çarşamba, Aralık 23, 2020

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ BİRİMLERİ İLE BAĞLI KURUM, KURUL, KURULUŞ, BAŞKANLIK, KAMU SERMAYELİ BANKA VE KATILIMLARI 2021 YILI PARÇALI BAKIM, ONARIM, GÜNCELLEME VE İŞLETİM DESTEK HİZMET TEMİNİ

 

23/12/2020 TARİHLİ ZEYİLNAME

 

İdari Şartnamenin;

5.1. b) maddesi: Teklif Dosyası Teslimi Son Tarihi ve Saati:                 28/12/2020 12:30

5.1. b) maddesi: Satın Alma / Pazarlık Toplantısı Tarihi ve Saati :         29/12/2020 14:00

Prof. Dr. Yüksek’ten TAI’ye Ziyaret

Çar, 12/23/2020 - 09:48

 

Türksat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan'ı ziyaret etti.

Ziyarette TAI Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ile THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı ve TAİ Yönetim Kurulu Danışmanı Halil Tokel de bulundu. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan ziyarette, Türksat ile birlikte TAI’nin Türkiye'nin havacılık ve uzay teknolojileri alanında lider kuruluşları rolünü üstlendiği vurgulanarak en önemli AR-GE firmaları arasında yer aldığının altı çizildi.

Türksat ve TAİ’nin yerli ve milli uzay sistemlerine yönelik kabiliyetlerinin yüksek olduğuna işaret edilirken, uzay sistemleriyle ilgili yerli endüstrinin paylaşımla geliştirilmesi konularının yanında özellikle gerekli insan kaynağı yetiştirilmesinin de üzerinde duruldu.

Sayfalar