Türksat A.Ş. ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında “Akıllı Kent Projesi Sözleşmesi”, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Metin Çavuşoğlu, Türksat Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu ile Türk Telekom yetkililerinin katılımıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde imzalandı.

Türksat ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte gerçekleştirdiği proje kapsamında, kavşaklardaki trafik ışıkları yönetilebilecek, sokak ve parklardaki aydınlatmalar insana duyarlı olacak, park ve bahçe sulama sistemleri nem oranına göre hareket edecek.

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, projeyle birlikte Türkiye’de bir ilkin gerçekleştiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin e-devlet alanında Dünya’nın en başarılı ülkelerinden birisi olduğunu, şimdi de Türkiye’nin akıllı şehir aşamasına geçtiğini söyledi. Projenin ilk etabında kablosuz bağlantı alanı (wi-fi) hizmeti, hasta takibi, acil durum düğmesi (panic button), şehir bilgilendirme ekran çalışmalarının yapıldığını hatırlatan Türel, yeni etapta akıllı ulaşım, denetleme ve akıllı kavşak sistemleri, yönetilebilir kablosuz bağlantı alanı ve internet hizmeti, akıllı sulama, akıllı aydınlatma, şehir bilgilendirme ekranları ve şehir yönetim platformu gibi projelerin yer aldığını söyledi. Akıllı denetim, akıllı ulaşım ve akıllı kavşak sistemleri hakkında bilgi paylaşan Türel, şunları söyledi:

“Bu sistem sayesinde trafiğimiz çok daha güvenli ve akıllı olacak. Kavşaklar arka arkaya sıkışmaya başladığında o kavşağın sistemle yeşil ışık mesafesi uzayacak. Eğer kavşakta ihtiyaç yoksa uzun bir yeşil ışık mesafesini kullanmaya gerek kalmayacak gibi birçok ayrıntı var.”

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ise projenin Türkiye ve Dünya açısından önem taşıdığına dikkat çekti. Projenin Türkiye’de bir anlayış olarak sahaya yansıtılması açısından Antalya’nın en uygun şehir olduğuna işaret eden Şen, şehre gelen yabancı turistlerin uygulamayı gördükten sonra Türkiye’nin ne derece ileriye gittiğini görebileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Genel Müdür Şen ile Başkan Türel, projenin sözleşmesini imzaladı.