Türkiye’nin en kritik bilişim altyapılarının siber güvenlik hizmetlerini üstlenen Türksat Bilişim uzmanları kurum ve işletmelere verdiği siber güvenlik danışmanlık hizmeti ile aşağıdaki konularda destek olmaktadır.
06 Aralık 2023
Özel yazılım projesi, kurum, kuruluşların ve işletmelerin ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilmiş yazılımlardır. Her kuruluşun iş yapış biçimi farklıdır. Özel yazılım projeleri, kuruluşun kültürüne, iş yapış biçimine, önceliklerine, süreçlerine ve yeteneklerine uygun olarak geliştirilen; rafta satılan ürünler (COTS) ile karşılanamayan, kuruluşa özel terzi dikim sistemler olarak açıklanabilir.
06 Aralık 2023
İş sürekliliğini sağlayabilmeleri ve işleyişin sürdürülebilirliği için kurumların materyal kaybının önüne geçmesi kritik öneme sahiptir. Özellikle afet ve acil durumlarda kurumun sahip olduğu dijital arşiv sistemi işlerin ve işlemleri sorunsuz bir şekilde devam edebilmesini sağlamaktadır.
06 Aralık 2023
Bilişim sektörü günümüz iş dünyasında hayati bir rol oynamaktadır. İşletmeler, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmek ve rekabet avantajı elde edebilmek için genellikle çeşitli tedarikçilerle çalışmayı tercih etmektedir. Bu yazıda, bilişim sektöründe tedarikçi kullanımının önemini ve başarılı bir iş birliği için dikkate almanız gereken anahtar noktaları ele alacağız.
13 Ekim 2023
Günümüzün en popüler konuları arasında yer alan Blockchain ve Edge Computing arasındaki bağlantı nasıl olabilir? Peki Blok zincir ve Edge Computing teknolojilerini birlikte kullanabilir miyiz? Veya kullanımın avantajları neler olabilir?
12 Mayıs 2023
Ülkemizde 1980’li yıllarda başlayan e-Dönüşüm sürecinin tarihsel gelişimi ve Dijital Dönüşüm hakkında kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.
06 Nisan 2023
Parkinson, uzun yıllar kamu hizmetinde çalışmış ve özellikle kamu hizmeti veren kurumlarda “daha çok” çalışmanın “daha akıllı ve daha hızlı” çalışmaktan iyi olduğuna dair yaygın düşünceye karşı eleştiri olarak 1955 yılında bir makale yayınlamıştı. Günümüzde de tüm şirketlerin stratejik hedefinin başında yer alan müşteri memnuniyetinin artırılması ve ürünlerin tam zamanında pazarda olması için “daha akıllı ve daha hızlı çalışmak” artık bir gereklilik haline gelmiştir. Çünkü geleneksel yöntemlerle bu hedeflere ulaşmakta sorunlar yaşanmaktadır. Biz de Türksat Yazılım Geliştirme Direktörlüğü olarak bu hedeflerimize ulaşabilmek için takımlarımızı daha çevik hale getirmeye çalışıyoruz. Çevik takımların bakış açılarını oluştururken bazı teknik ve yöntemleri uygulayarak, zamanı daha verimli kullanarak etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Çevik yöntemlerin direktörlüğümüzde “nasıl” kullanıldığı ile ilgili proje yöneticilerimizden Ali İmre’nin yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Ben ise bu yazımda size bunları “neden” uyguladığımızı özetlemeye çalıştım.
06 Nisan 2023
Günümüzün hızla gelişen dijital dünyasında, işletmeler ölçeklenebilir, yenilikçi ve çevik yöntemler geliştirme konusunda büyük bir baskıyla karşı karşıyadır. İşletmeler geliştirmiş oldukları projelerde; uygulamalarını hızlı bir şekilde oluşturmaları, test etmeleri ve yayına almaları için “Hizmet olarak Platform” (Platform as a Service) kavramına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yazımızda, Hizmet olarak Platform’un (PaaS) ne olduğu, nasıl çalıştığı, kullanım senaryoları ve işletmeler için ne gibi faydalar sağladığını ele alacağız.
05 Nisan 2023
Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin, çok yakın bir gelecekte insanların hayatlarında ve yaşama biçimlerinde devrim yaratması bekleniyor. IoT dünyasında bizleri başka neler bekliyor peki hiç düşündünüz mü?
23 Mart 2023
Teknolojiye uyum sağlamanın yanı sıra müşteri odaklı yaklaşım sergileyen şirketler de ön plana çıkmaktadır. Müşterinin neden önemli hale geldiğini gelin birlikte inceleyelim. 
06 Ocak 2023
Açık kaynak kodlu coğrafi bilgi sistemi yazılımları niçin önemli ve öne çıkan yazılımlar nelerdir? Açık kaynak harita sunucularının hangi standartlarda yayın yapabilmesi gerekiyor?
09 Aralık 2022
Elektronik Denetleme Sistemi gerçekten trafik optimizasyonu, trafik kazaları ya da kent yaşantısının standartlar dahilinde bir yapıya kavuşturulmasında katkı sağlıyor mu? Gelin birlikte inceleyelim.
25 Kasım 2022
Bilişim dünyası, bulut sistemleriyle farklı bir aşamaya gelmiştir. Bulut sistemleri ve self servis fonksiyonlarla iş mantığının paylaşımını gelin birlikte inceleyelim.  
18 Kasım 2022
Hayatımıza yeni giren ve son zamanlarda çok sık duyduğumuz Metaverse ile gelecekte bizi neler bekliyor? Dijital Türkiye’de neler ile karşılaşacağız?
19 Eylül 2022
Gelin 50 cm yüksekten Dünyayı izleyerek tarım sektöründe neler yapabileceğimize birlikte bakalım.
19 Eylül 2022
Çevik yaklaşımla müşteriye çözüm sağlamanın sonuçları yapılan anket çalışmaları ile analiz edilmekte ve başarılı sonuçlar elde edildiği görülmektedir.
19 Eylül 2022
Çağrı merkezleri kurum ile müşteriler arasında köprü oluşturmak, ürün veya hizmetlerle ilgili iyileştirmeler yapılmasını sağlamak gibi sayısız faydalar sunmaktadır.
13 Eylül 2022
Gelişmişlik düzeyi içerisinde e-Devlet alanındaki gelişmişlik düzeyinin önemi nedir?
02 Eylül 2022
Yeni trend teknolojiler hızla yaygınlaşırken madalyonun diğer yüzünde neler var hiç düşündünüz mü?
26 Temmuz 2022
Akıllı ulaşım sistemleri kapsamında görüntü işleme teknolojisinin günümüzdeki uygulamaları ve gelecekteki öngörüleri nelerdir, gelin birlikte bakalım.
26 Temmuz 2022