Günümüzün en önemli gündem maddelerinden birisi olan yapay zekanın doğuşu, geldiği nokta ve geleceğine dair yazımızı okumak için tıklayınız. Yapay zeka günlük yaşantımıza nasıl etki ediyor, mesleklerin yok olmasına mı neden oluyor yoksa yeni iş kollarının oluşmasına fırsat mı sağlıyor?
Bulut teknolojisi nedir, nasıl çalışır, avantajları ve uygulamaları, kullanım alanları nelerdir ve geleceğin bulut teknolojisi trendleri nelerdir daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.
Veri merkezleri nasıl çalışır, önemi nedir, seçim yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir, güvenlik nasıl sağlanır, kişisel verilerin veri merkezlerindeki yolculuğu nedir, Türkiye'deki veri merkezi seçenekleri nelerdir ve sanal gerçeklik, yapay zeka çağında veri merkezlerinin geleceği hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), uydu görüntüleri kullanarak dünyayı haritalandırma, analiz etme ve geleceği şekillendirme konusunda güçlü bir araçtır. Bu teknoloji, giderek artan bir şekilde çeşitli endüstrilerde kullanılmakta ve önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu yazıda, uydu görüntülerinin coğrafi bilgi sistemleriyle birleşerek nasıl veri haritalandırıldığını, analiz edildiğini ve neden önemli olduğunu incelenmektedir.
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve uydu görüntüleri, dünya üzerindeki değişimleri daha derinlemesine anlamak için güçlü bir araç haline gelmiştir. Uydu görüntülerinin ve mekânsal verinin yerel ve bölgesel önemini, küresel etkilerini ve neden bu kadar önemli olduğunu inceleyen yazımızı okumak için tıklayınız.
Proje yönetimi, modern iş dünyasında başarılı projelerin anahtarıdır. Kurum & kuruluşların dijital dönüşüm yolculuklarında ihtiyaç duydukları yazılım projeleri profesyonel proje yönetim anlayışı ile hayata geçirilmektedir. Proje yönetiminin püf noktaları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
Proje yönetim süreçlerinde araç kullanmanın önemi büyüktür. Proje yönetiminin temel özelliklerinden biri, proje yöneticisinin projenin her yönünü kontrol etmesidir. ProjeM ile kurumsal hafıza oluşturulabilmesi, proje faaliyetlerinin daha etkin, verimli ve güvenli şekilde yürütülebilmesi hedeflenmiştir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Siber saldırı, bilişim ve endüstriyel kontrol sistemlerinin veya bu sistemler tarafından işlenen bilginin/ verinin gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliğini ortadan kaldırmak amacıyla kişi ve/veya bilişim sistemleri tarafından kasıtlı olarak yapılan işlemlere denir.
Türkiye’nin en kritik bilişim altyapılarının siber güvenlik hizmetlerini üstlenen Türksat Bilişim uzmanları kurum ve işletmelere verdiği siber güvenlik danışmanlık hizmeti ile aşağıdaki konularda destek olmaktadır.
Özel yazılım projesi, kurum, kuruluşların ve işletmelerin ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilmiş yazılımlardır. Her kuruluşun iş yapış biçimi farklıdır. Özel yazılım projeleri, kuruluşun kültürüne, iş yapış biçimine, önceliklerine, süreçlerine ve yeteneklerine uygun olarak geliştirilen; rafta satılan ürünler (COTS) ile karşılanamayan, kuruluşa özel terzi dikim sistemler olarak açıklanabilir.
İş sürekliliğini sağlayabilmeleri ve işleyişin sürdürülebilirliği için kurumların materyal kaybının önüne geçmesi kritik öneme sahiptir. Özellikle afet ve acil durumlarda kurumun sahip olduğu dijital arşiv sistemi işlerin ve işlemleri sorunsuz bir şekilde devam edebilmesini sağlamaktadır.
Bilişim sektörü günümüz iş dünyasında hayati bir rol oynamaktadır. İşletmeler, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmek ve rekabet avantajı elde edebilmek için genellikle çeşitli tedarikçilerle çalışmayı tercih etmektedir. Bu yazıda, bilişim sektöründe tedarikçi kullanımının önemini ve başarılı bir iş birliği için dikkate almanız gereken anahtar noktaları ele alacağız.
Günümüzün en popüler konuları arasında yer alan Blockchain ve Edge Computing arasındaki bağlantı nasıl olabilir? Peki Blok zincir ve Edge Computing teknolojilerini birlikte kullanabilir miyiz? Veya kullanımın avantajları neler olabilir?
Ülkemizde 1980’li yıllarda başlayan e-Dönüşüm sürecinin tarihsel gelişimi ve Dijital Dönüşüm hakkında kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.
Özet: Parkinson, uzun yıllar kamu hizmetinde çalışmış ve özellikle kamu hizmeti veren kurumlarda “daha çok” çalışmanın “daha akıllı ve daha hızlı” çalışmaktan iyi olduğuna dair yaygın düşünceye karşı eleştiri olarak 1955 yılında bir makale yayınlamıştı. Günümüzde de tüm şirketlerin stratejik hedefinin başında yer alan müşteri memnuniyetinin artırılması ve ürünlerin tam zamanında pazarda olması için “daha akıllı ve daha hızlı çalışmak” artık bir gereklilik haline gelmiştir.
Günümüzün hızla gelişen dijital dünyasında, işletmeler ölçeklenebilir, yenilikçi ve çevik yöntemler geliştirme konusunda büyük bir baskıyla karşı karşıyadır. İşletmeler geliştirmiş oldukları projelerde; uygulamalarını hızlı bir şekilde oluşturmaları, test etmeleri ve yayına almaları için “Hizmet olarak Platform” (Platform as a Service) kavramına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yazımızda, Hizmet olarak Platform’un (PaaS) ne olduğu, nasıl çalıştığı, kullanım senaryoları ve işletmeler için ne gibi faydalar sağladığını ele alacağız.
Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin, çok yakın bir gelecekte insanların hayatlarında ve yaşama biçimlerinde devrim yaratması bekleniyor. IoT dünyasında bizleri başka neler bekliyor peki hiç düşündünüz mü?
Teknolojiye uyum sağlamanın yanı sıra müşteri odaklı yaklaşım sergileyen şirketler de ön plana çıkmaktadır. Müşterinin neden önemli hale geldiğini gelin birlikte inceleyelim. 
Açık kaynak kodlu coğrafi bilgi sistemi yazılımları niçin önemli ve öne çıkan yazılımlar nelerdir? Açık kaynak harita sunucularının hangi standartlarda yayın yapabilmesi gerekiyor?
Elektronik Denetleme Sistemi gerçekten trafik optimizasyonu, trafik kazaları ya da kent yaşantısının standartlar dahilinde bir yapıya kavuşturulmasında katkı sağlıyor mu? Gelin birlikte inceleyelim.
Bilişim dünyası, bulut sistemleriyle farklı bir aşamaya gelmiştir. Bulut sistemleri ve self servis fonksiyonlarla iş mantığının paylaşımını gelin birlikte inceleyelim.  
Hayatımıza yeni giren ve son zamanlarda çok sık duyduğumuz Metaverse ile gelecekte bizi neler bekliyor? Dijital Türkiye’de neler ile karşılaşacağız?
Gelin 50 cm yüksekten Dünyayı izleyerek tarım sektöründe neler yapabileceğimize birlikte bakalım.
Çevik yaklaşımla müşteriye çözüm sağlamanın sonuçları yapılan anket çalışmaları ile analiz edilmekte ve başarılı sonuçlar elde edildiği görülmektedir.