19 Eylül 2022 - 14.47
Coğrafi Bilgi Teknolojileri

Kısa Özet; Yüksek Çözünürlüklü Uydu görüntülerinin, Tarım, Orman Çevre, Şehircilik, Maden, Savunma, Su Kaynakları ve Afet Yönetimi ile ilgili çalışma alalarında kullanımının önemi ve ihtiyacı her geçen gün daha da anlaşılmakta ve uygulamaları yaygınlaşmaktadır. Yüksek çözünürlüklü yerli gözlem uydumuz Göktürk -1 ile de Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörlüğümüz bünyesinde katma değerli hizmet üretimi gerçekleştirilmektedir. Gelin 50 cm yüksekten Dünyayı izleyerek tarım sektöründe neler yapabileceğimize birlikte bakalım.

 

 

Yüksek Çözünürlüklü Göktürk-1 Uydu Görüntülerinin Tarım Sektöründe Kullanım Alanları
 

Yüksek Çözünürlüklü Uydu görüntülerinin, Tarım, Orman Çevre, Şehircilik, Maden, Savunma, Su Kaynakları ve Afet Yönetimi ile ilgili çalışma alalarında kullanımının önemi ve ihtiyacı her geçen gün daha da anlaşılmakta ve uygulamaları yaygınlaşmaktadır. 
TÜRKSAT Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü kaynakları ile Göktürk-1 yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin Yurtiçi ve Yurtdışı satışı, işlenmesi, kıymetlendirilmesi ve katma değerli hizmetlerin sunumu gerçekleştirilmektedir.
Tarımsal çalışmalarda uydu görüntüleri üzerinden çeşitli analizler yapılarak birçok veriler elde edilebilmektedir. Yüksek çözünürlüklü yerli gözlem uydusu Göktürk-1 görüntüleri ile bitki örtüsündeki periyodik değişimlerin takibinin hızlı, güvenilir ve daha az maliyetle yapılabilecektir. Bu analizler; tarım arazilerinin izlenmesi, ürün deseni belirleme çalışmaları, zamana bağlı ürün veya bitki örtüsü değişiminin saptanması ve bitki sağlığının izlenmesi gibi çalışmalarda aktif şekilde kullanılabilecektir.