/
Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi
Bilişim

Türksat A.Ş., e-Devlet Kapısı’na 2012 yılından beri entegre olan Pendik Belediyesi ile yaptığı işbirliği kapsamında, belediye hizmetlerine yeni uygulamalar kazandırdı. Proje kapsamında vatandaşlar çöp toplama saatlerini bile internet üzerinden takip edebilecek.

18 Eylül 2015 tarihinde Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen işbirliği kapsamında düzenlenen proje tanıtım toplantısına Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Ak Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen ile çok sayıda davetli katıldı.

 “İnternete bağlanmak doğal bir ihtiyaç haline geldi”

Prof. Dr. Gül, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada artık, evlere yüksek hızlı internet götürülmesi gerektiğini belirterek, “İnternete bağlanmak doğal bir ihtiyaç hâline geldi. Belediyelerin vatandaşların evlerine yüksek hızlı internet götürme konusunda yardımcı olmasını bekliyoruz” dedi.

Belediyelerin e-Devlet Kapısı’na taşınmasının Pendik Belediyesi ile başlandığını belirten Prof. Dr. Gül, şunları söyledi:

Pendik Belediyesi ile çalışmaya devam ederek e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetlerinin sayısını artırıyoruz. Pendik Belediyesi’nin e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetlerinin sayısını 7’den 22’ye çıkardık. Pendik Belediyesi e-Devlet Kapısı uygulamalarında öncü ve örnek bir belediye ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

e-Devlet Kapısı’nda tek bir şifre ile birçok hizmetin alabileceğinin hatırlatan Prof. Dr. Gül, “Şu anda yaklaşık 24 milyon kullanıcımız var. 197 kurum ile 129 belediyeye ait hizmetler e-Devlet Kapısı üzerinden veriliyor” dedi. Prof. Dr. Gül ayrıca, kullanıcıların e-Devlet Kapısı’na üye olurken e-posta ve cep telefonu bilgisini kayıt etmelerinin önemine dikkat çekti.  

“Vatandaş belediyeye gelme zahmetinden kurtulacak”

Pendik Belediye Başkanı Dr. Şahin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada e-Devlet Kapısı uygulamasının belediyeciliğe entegre olmasının önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

22 başlık altında, her ay 10 bine yakın vatandaş belediyeye gelme zahmetinden kurtulacak. Haziran 2012’den beri Pendik Belediyesi e-Devlet Kapısı’na entegre bir belediye. Başladığımızda birkaç başlığımızı, e-Devlet Kapısı’na entegre etmiştik. Ama bugün geldiğimiz noktada vatandaşın en çok aradığı ve en çok sorguladığı 22 başlığı e-Devlet Kapısı’na entegre etmiş olduk.”

Uygulamaya konulan e-hizmetlerin gerek Türksat açısından, gerekse Pendik Belediyesi açısından daha çok yaygınlaşmasının önemline dikkat çeken Şahin, “Diğer belediyelerimiz açısından da Pendik Belediyesi lokomotif bir belediye. Onlar da bu anlamda bu hizmetleri, e-Devlet Kapısı üzerinden sunabilmeyi talep edebilsin diye, Türksat ile bir tanıtım programı yaptık” dedi.

2012 yılından bu yana vatandaşlara e-Devlet Kapısı üzerinden 7 farklı hizmet sunan belediye, bundan sonra 22 başlık altında, askıdaki imar planından, çöp toplama saatlerine kadar vatandaşları e-Devlet Kapısı uygulamalarıyla buluşturacak.