/
Antalya
Bilişim

Türkiye’nin tek uydu ve kablo TV operatörü Türksat A.Ş. “TBD Kamu-BİB, Kamu Özel Sektör Buluşması”na katıldı.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen ve bilişim dünyasını bir araya getiren etkinliğe Antalya Valisi Muammer Türker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen başta olmak üzere, birçok sektör temsilcisi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TBD Başkanı İlker Tabak, “Siber saldırılara karşı Dünya’da erken önlem alan birkaç ülkeden birisiyiz. Ülkelerin nükleer santrallerine saldırılıyor, iletişim ağları çökertiliyor. Bunlar tamamen ekonomik darbeyi vurmak için kullanılan bir araçlar silsilesi olarak değerlendiriliyor” diye konuştu.

Etkinlikte açılış konuşması yapan Yeşilçimen, katılımcılara e-Devlet Kapısı hakkında bilgi verdi. Yeşilçimen, e-Devlet Kapısı üzerinden 49 ilde 152 belediye ve 5 adet yerel hizmet kurumunun elektronik hizmetlerinin tek noktadan hızlı ve güvenli bir şekilde vatandaşlara ulaştırıldığını belirtti.

e-Devlet Kapısı’nın Google tarafından “en iyi geliştirici” unvanına layık görüldüğünü hatırlatan Yeşilçimen ayrıca, e-Devlet Kapısı’na internet bankacılığı üzerinden doğrudan erişim hizmetinin, Amsterdam’da 3’üncüsü düzenlenen “EFMA -Accenture Awards 2015” yarışmasında 506 proje arasında “Çığır Açan İnovasyon” kategorisinde 2’incilik ödülünü aldığını ifade etti.  

Etkinlikte Yeşilçimen, “Büyük Veri Uygulamaları” başlıklı panelde, Türksat Yazılım Geliştirme Direktörü Ahmet Savaş, “Kamu Bilişim Projelerinin Yarattığı Ekonomik Değer” başlıklı panelde, Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayatırtmacı ise “Büyük Veride Siber Güvenlik” başlıklı panelde katılımcılara birer sunum yaptı.

Etkinliğin ilk gününde Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayatırtmacı “Büyük Veride Siber Güvenlik” adlı panelde katılımcılara bir sunum yaptı.

19-22 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek olan ve bilişim sektörünün nabzını tutan etkinlikte “2023 ve Ötesi Akıllı Üretim, Verimli Devlet” temasıyla kamu verilerinin paylaşımından akıllı şehirlere, büyük veri uygulamalarından siber güvenliğe kadar birçok güncel konu değerlendirilecek.

“Kamu Verisi Kullanılarak Geliştirilen Akıllı Uygulamalar”, “Kamu Verisinin Paylaşılması Politika ve Mevzuatı”, “Kamu BT Projelerinin Yarattığı Ekonomik Değer”, “Büyük Veri Uygulamaları” ile “Büyük Veri ve Siber Güvenlik” konuları da tartışılacak.

Türksat’ın desteğiyle gerçekleşen etkinlikte, Türksat standı katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Stant, Vali Türker tarafından da ziyaret edildi.