20 Temmuz 2021
Bilişim

KKTC’nin dijital dönüşüm yolculuğundaki önemli adımlardan biri olan KKTC Veri Merkezi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı temel atma töreni ile hayata geçiyor.

TÜRKSAT entegratörlüğünde yönetilen e-KKTC programının kritik projelerinin başında gelen KKTC Veri Merkezi ile KKTC kamu kurumlarının bilgi teknolojileri alanındaki hizmet sunumuna ait altyapı ihtiyaçlarını 7/24 kesintisiz ve güvenli şekilde sağlamasına olanak sağlayacak.

Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2012 yılında başlatılan KKTC e-Devlet çalışmalarının en önemli ayağını oluşturan veri merkezi ile kamu hizmetlerinin en kolay ve etkin yoldan kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli şekilde Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ulaştırılmasının hedeflendiğini belirtti. 

Temel atma töreninde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Savaş, Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, e-Devlet ve Bilgi Toplumu Direktörü Ahmet Yapıcı, e-KKTC Program Yöneticisi Fatih Işık ve proje ekibi eşlik etti.