/
İstanbul
Bilişim

Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Erkul, Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Akıllı Şehirler Kongre ve Fuarı ICSG 2021’de Akıllı Şehirlerde Güvenlik ve Gizlilik Paneli’nde Konuştu. Erkul, Akıllı Şehirler’in siber güvenlikte zero trust mimarisi ile büyüyeceğini söyledi.

Türksat’ın iletişim desteği ile İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Akıllı Şehirlerde Güvenlik ve Gizlilik Paneli’nde konuşan Erkul, akıllı şehirler ve şebeke sistemlerinin gelişmesinde siber güvenliğin önemine işaret etti. Akıllı şehir altyapısının gelişmesi ile birlikte gizlilik ve güvenlik sistemlerinin de geliştiğini otomasyon ve yapay zekanın da işin içine girdiğini ifade eden Erkul, birçok noktada tüm proses işlemlerinin merkeze gönderilmeden tamamlandığını anlattı.

Akilli şehirlerde güvenlikte zero trust mimarisinin uygulanması gerektiğini vurgulayan Erkul, Sıfır Güven Mimarisi’nin hızla geliştiğini belirtti. Ağda her zaman harici ve dahili tehditlerin mevcut olduğunu kabul etmek gerektiğine değinen Erkul, bu nedenle güvenlik politikalarının dinamik olmalı ve olabildiğince çok veri kaynağından hesaplanması gerektiğini vurguladı. Yönetilen güvenlik tesislerinin proaktif olması trendi olduğunu da açıklayan Erkul, akıllı şehir uygulamalarında özellikle siber güvenlik birimlerinin süreç yönetimini etkin bir şekilde yürütmesinin zorunlu olduğunun altını çizdi.